Geopolityka.org Geopolityka.org
112
BLOG

Info ECAG: Układ o Eurazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej zawart

Geopolityka.org Geopolityka.org Polityka Obserwuj notkę 0

Info ECAG

Podczas posiedzenia Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Ekonomicznej – najwyższego organu Unii Celnej i Jednolitej Przestrzeni Gospodarczej Rosji, Białorusi i Kazachstanu w Astanie 29 maja podpisano układ o powołaniu z dniem 1 stycznia 2015 roku Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej. 

Pod dokumentem założycielskim swój podpis złożyli: prezydent FR – Władimir Putin, prezydent Białorusi – Alaksandr Łukaszenka oraz prezydent Kazachstanu – Nursułtan Nazarbajew. Teoretycznie, nowa organizacja jest wzorowana na Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej. Wspomniany traktat zobowiązuje sygnatariuszy do zapewnienia swobodnego przepływu przez granice kapitału, usług, towarów oraz ludzi oraz koordynacji polityki energetycznej, przemysłowej, transportowej i rolnej. Ponadto przewiduje się do 2025 r. powstanie wspólnej przestrzeni energetycznej obejmującej rynek gazu ziemnego i ropy naftowej oraz regulatora rozliczeń finansowych. Wstępne zainteresowanie przestąpiem do stowarzyszenia wyraziły już Armenia i Kirgistan.

„Tworzymy dzisiaj potężny ośrodek integracji ekonomicznej i wielki rynek regionalny łączący blisko 170 mln osób. Nasza wspólnota dysponuje ogromnymi zasobami surowców energetycznych. Przypada na nią blisko 20% światowych zasobów gazu ziemnego i 15% ropy naftowej. Kraje ‘trójki’ dysponują rozwiniętym przemysłem, a także wielkim potencjałem kadrowym, intelektualnym i kulturowym […]. Eurazjatycka Wspólnota Gospdarcza będzie funkcjonowała na uniwersalnych, transparentnych i zrozumiałych dla wszystkich zasadach, w tym tych obowiązujących w Światowej Organizacji Handlu”– oświadczył W. Putin. Według wiceministra spraw zagranicznych Kazachstanu Samata Orbadajewa EaWG będzie wyłącznie „strukturą ekonomiczną”. Natomiast w ocenie rosyjskiego analityka Aleksandra Knobela: „Utworzenie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w praktyce nie wnosi niczego nowego, gdyż większość uzgodnionych norm i tak już funkcjonuje w ramach Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Ekonomicznego […]. Utworzenie Wspólnoty – to[zatem] projekt polityczny”.

Podczas szczytu w Astanie A. Łukaszenka wyraził nadzieję, że po uporaniu się z kryzysem wewnętrznym do EaWG przystąpi także i Ukraina. „Po drodze utraciliśmy uczestnika […]. Jestem przekonany, że wcześniej czy póżniej władze Ukrainy zrozumieją jakie jest jej przeznaczenie” – powiedział prezydent Białorusi. Dzień wcześniej pobobną sugestię wyraził także doradca prezydenta FR ds. integracji gospodarczej Siergiej Głazow. Z kolei dyrektor Cicero Foundation z Maastricht Marcel van Herden zauważył, że „W przekonaniu Kremla unia stanowi nowy instrument sprowadzenia Ukrainy z powrotem do rosyjskiej strefy wpływów”.

Podpisane porozumienie nawiązuje do projektu Unii Eurazjatyckiej zaproponowanej przez W. Putina 8 X 2011 r. na łamach gazety „Izwiestia” i wchodzi w skład szerszej koncepcji geopolitycznej Wielkiej Europy (Paneuropy) od Lizbony po Władywostok zakładającej powstanie wspólnej przestrzeni ekonomicznej i normatywnej EaWG (Unii Eurazjatyckiej) i UE.

Żródło: „Głos Rosji” Serwin agencyjny UNIAN.
Oprac. Mark Kellen

 

 

Przeczytaj również:

Konstanty Warszewski: Uwagi o rozpadzie państwa ukraińskiego

Hładkiewicz:Fale Tunisami. Kontestacja arabska w latach 2010-2013(książka)

Tomasz Skowronek:Zapiski o Ameryce Łacińskiej(książka)

Robert Kobryński:Dzieci w konfliktach zbrojnych(książka)

Na portalu umieszczamy różne komentarze, analizy i materiały dotyczące stosunków międzynarodowych, geopolityki i relacji między mocarstwami.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka